مقالات آموزشی

مشخصات انواع کمپرسور برودتی اسکرول و روتاری

انواع کمپرسور یخچال و کولر

کمپرسور وسیله ای است که نمونه ای را در حالت گازی کمپرس (فشرده) می کند و حجم آن را کاهش می دهد، بنابراین فشار و دمای آن افزایش می یابد.

کمپرسورهای تبرید:کمپرسورها در واقع قلب یک سیستم تبرید هستند زیرا عمل آنها مکش گاز از اواپراتور و رانش به طرف کندانسور می باشد.کمپرسور در قسمت مکش تولید فشار ضعیف و در قسمت خروجی تولید فشار زیاد می نماید که این گاز به نوبه خود در کندانسور مایع می گردد و به طور مختصر کمپرسور نیروی لازم برای ادامه عمل سیستم را تولید می نماید و برای این منظور کمپرسورهای مختلفی به کار رفته است و معمولی ترین این کمپرسورها عبارتند از:

کمپرسورهایی که در تهویه مطبوع به کار می روند برحسب ساختمان و طرزکار به انواع زیر تقسیم می شوند :

 1.  تک سیلندر
 2.  چند سیلندر

کمپرسورهایی که در تهویه مطبوع به کار می روند برحسب روش تراکم به انواع زیر تقسیم می شوند :

 1.  پیستونی
 2. دوار
 3.  گریز از مرکز

کمترین قیمت خرید کمپروسورهای یخچالی و کمپروسور های کولر گالزی در زاگرس تبرید

معرفی کمپرسور روتاری یا (غلتکی و دوار)

کمپرسورهای روتاری  که با کمپرسور روتاری با نام دورانی پیستونی نیز شناخته می‌شود دارای مکانیزم جابه‌ جایی مثبت و از نوع چرخشی هستند که در بازار با نام های دیگری چون خوشه ای و موشکی هم شناخته می شود. این کمپرسورها از غلتک استفاده می کنند. در این نوع کمپرسور ها با گردش 360 درجه ای تیغه ها عمل مکش و فرشده کردن گاز مبرد انجام می شود، به این ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز، آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می کند. معمولا در جاهایی که حجم فشار و هوا بالا است، از کمپرسورهای روتاری به جای پیستونی استفاده می‌ شود. کولرهای با کمپرسور روتاری بیشتر در فلات غربی، شمال غربی و شمال ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور روتاری بر اساس سرعت دوران (ثابت یا متغیر) و تعداد پره‌ها تقسیم بندی می‌شود. هر سیکل کاری شامل پنج مرحله می‌شود: شروع، مکش، تراکم، تخلیه، پایان. هر دوران میل لنگ می‌تواند این پنج مرحله را حاصل کند. ظرفیت کمپرسور روتاری می‌تواند با بایپس کردن سیلندر(خارج کردن از مدار) و یا تغییر دور میل لنگ، تغییر کند.

مزیت ها : این کمپرسورها راندمان بالاتری نسبت به مدل پیستونی دارند و همچنین مصرف برق کمتر ، سرو صدای کمتر و تولید حرارت کمتری هم دارند اما در عوض مدل های پیستونی قدرت تولید سرمایش بیشتری دارند.

معایب : این کمپرسورها ظرفیت پایین تری نسبت به دو مدل دیگر دارند و قطعات بیشتر و بازدهی پایین تری هم نسبت به موتور اسکرول دارند. و این یک تفاوت کمپرسور روتاری ، اسکرول و پیستونی است .

کمپرسور روتاری در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارای مزایای زیر است:

– لرزش کمتر، قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتر به علت نداشتن قطعاتی برای تبدیل حرکت دورانی به خطی

– بازدهی بالاتر به علت کمتر بودن اتلاف شیر تخلیه و اتلاف ناشی از فضای کلیرانس پیستون

– ابعاد کوچکتر و نسبت وزن به ظرفیت پایین‌تر (حدود 40% سبک‌تر و کم حجم‌تر هستند)

مشاهده کمپرسور های یخچال خانگی و ویترینی

کاربردهای کمپرسور روتاری یا دورانی 

 • کاربرد در یخچال و فریزر خانگی
 • تهویه خانگی و پمپ گرما تا 5 تن تبرید.

برند های  کمپرسور روتاری در ایران:

محدودیت‌های کمپرسور روتاری

 •  بازدهی انرژی پایین به علت وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه (این محدودیت در مقابل نوع پیستونی صادق نیست!)
 •  ظرفیت پایینتر، تا حداکثر 18 کیلووات به علت ساختار این نوع کمپرسور
 •  قابلیت اطمینان پایین به علت تعداد بالای قطعات (این محدودیت در مقابل نوع پیستونی صادق نیست!)

مناطق مورد استفاده کمپروسور غلتکی زاگرس تبرید

کمپرسورهای روتاری بیشتر برای مناطقی مثل شمال و غرب کشور مناسب هستند چراکه این کمرسورها در اب و هوای این مناطق راندمان بهتری دارند. قبل از خرید کولرگازی حتما تحقیق کنید و اطلاعات کافی در مورد ویژگی های ان بدست اورید و با فروشنده های متخصص زاگرس تبرید مشورت کنید تا مدل متناسب با شرایط شما را پیشنهاد کنند.

 

آشنایی با کمپرسور اسکرول یا کمپرسور حلزونی | ScrollCompressor

Scroll نوع دیگری از کمپرسورهای مورد استفاده در کولرهای گازی است که معمولاً در ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کمپرسور اسکرول برای تراکم حجم بیشتری از گاز و رساندن ان به دما و فشار بالا، نسبت به روتاری کاربرد دارد. مکانیزم داخلی این کمپرسورها از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده که قطعه بالایی ثابت و قطعه پایینی متحرک می باشد و حرکت حلزونی متحرک، باعث فشرده شدن گاز بین این دو قطعه شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می کند. طراحی پوسته کناری این کمپرسور به‌ گونه‌ ای است که به ‌طور کامل محفظه را آب‌ بندی می کند تا فشرده‌ سازی گاز بدون وجود هیچ‌ گونه نشتی صورت گیرد و فرآیند فشرده‌ سازی کامل گاز ،بدون هیچ‌ گونه مشکلی انجام شود.

در مقایسه با یک کمپرسور روتاری، کمپرسور اسکرال برای تراکم حجم بیشتری از گاز و رساندن آن به دما و فشار بالا کاربرد دارد و این عمل را به کمک دو مارپیچ حلزونی (اسکرال) ثابت و دوار (چرخش بدون گردش) انجام می‌دهد. بخار مبرد سرد به داخل مارپیچ ثابت کشیده شده و بین دو مارپیچ متراکم شده و در نهایت از وسط مارپیچ ثابت به طور یکنواخت خارج می‌شود.

مزیت های کمپرسور اسکرول:

از مهمترین مزایای این کمپرسور ها راندمان بالا ، صدای کمتر، مصرف کمتر، قطعات کمتر و طول عمر زیاد ان ها می باشد. اما قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند البته با توجه به مصرف کم و راندمان بالا به صرفه هستند. کمپرسور Scroll به دلیل داشتن قطعات کمتر و ساختار ساده تری که دارد، میزان خرابی کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارد و هزینه تعمیرش هم کمتر است.

مناطق مورد استفاده کمپرسور حلزونی

کولرهای گازی با موتور Scroll بیشتر در مناطق حاره ای جنوب و فلات مرکزی ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

محدودیت‌های کمپرسور اسکرال:

در مقایسه با کمپرسورهای اسکرو (مارپیچ) و سانتریفوژ (گریز از مرکز)، کمپرسور اسکرال بازدهی و ظرفیت پایین‌تری دارد.

مشاهده کمپروسور های اسپلیت و کولر گازی

موارد استفاده کمپرسور اسکرول :

از کمپرسور اسکرول بیشتر برای طراحی سیستم یخچال، سردخانه، کولرهای گازی، اسپلیت، داکت اسپلیت و چیلرهای مدولار استفاده می شود. اما بیشتر در کولرهای گازی ایستاده استفاده می شود. همچنین در برندهایی مثل پاناسونیک نیز استفاده می شود.(کمپرسور اسکرال به طور معمول در تهویه مطبوع تجاری و سردخانه با ظرفیت 18 تا 35 کیلووات(5 تا 10 تن تبرید) کاربرد دارد.)

برندهای کمپرسور پیستونی در ایران

 

تفاوت کمپرسور روتاری ، اسکرول و پیستونی :

در واقع نمی شود گفت یکی از این سه مدل بهتر است چرا که هر کدام از این کمپرسورها مزیت ها و معایبی دارند و برای مناطق خاصی کاربرد دارند. شما ابتدا باید منطقه جغرافیایی و اب و هوا را در نظر بگیرید و سپس مدل مناسب را انتخاب کنید. در کل کمپرسورهای اسکرول عملکرد بهتری دارند اما در کولرهای گازی مدل روتاری استفاده بیشتری دارد. شما زیاد خودتان را درگیر نوع کمپرسور نکنید و با توجه به نوع کلاس اب و هوایی که روی  برچسب انرژی کولرگازی درج می شود (T1 معتدل، T2 خنک، T3 گرمسیری) مدل مناسب را انتخاب کنید، پس حتما هنگام خرید به برچسب انرژی کولرگازی دقت کنید.

 

برای اینکه بدانیم چه نوع کمپرسوری با چه مشخصاتی مورد نیاز کار ما می باشد آگاهی از یک سری نکات مهم می باشد:

 • فشار کاری مورد نیاز، کمپرسور پیستونی تک مرحله در محدوده فشاری 150psi کاری می کند. محدوده فشار کمپرسور پیستونی دو مرحله 200psi می باشد.
 • کمپرسور پیستونی تک مرحله می تواند یک سیلندر یا دو سیلندر باشد و داشتن دو سیلندر به معنای کمپرسور دو مرحله بودن نیست و سیلندر های بیشتر امکان تراکم هوای بیشتر را فراهم می کند. کمپرسور هوا اسکرو یا همان کمپرسور باد حلزونی مناسب کارکرد دائمی و صنعتی می باشد.
 • حجم مخزن پمپ نکته مهم دیگر در انتخاب کمپرسور باد می باشد. اگر مدت کوتاهی از کمپرسور استفاده می کنید مخزن کوچک جوابگوی کار شماست و هر چه زمان بیشتر بشود نیاز به حجم مخرن بیشتری دارید.
 • قدرت اسب بخار کمپرسور نیز حائز اهمیت و نشان دهنده ی توان آن می باشد.
 • فنی ترین نکته در خرید پمپ باد پنوماتیک توجه به cfm یا جریان حجمی می باشد. و نکته مهم اینکه cfm کمپرسور وابسته به فشار آن می باشد و نباید دو تا cfm با فشار های کاری متفاوت را جمع کرد. به این منظور scfm یا همان حالت استاندارد را در نظر می گیریم.
 • با داشتن scfm های دستگاه های بادی و جمع آن ها و افزون 30 درصد به عنوان ضریب اطمینان می توان scfm خود را به دست آورد و بتوان حداکثر جریان حجمی در صورت نیاز را تامین کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *